Положення про кафедру практичної психології
Історія становлення кафедри практичної психології
Кафедра практичної психології створена як самостійний підрозділ у вересні 2006 року в результаті реорганізації кафедри психології.
Очолює кафедру докторант кафедри соціальної психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент Радчук Валентина Миколаївна.
У складі кафедри працюють 20 викладачів, із них 2 доктори наук, професори; 13 кандидатів наук, доцентів; 5 асистентів.
Основою функціонування кафедри є підготовка фахівців напряму «Практична психологія» за такими спеціалізаціями «Психологічне консультування» та «Реабілітаційна психологія», яка розпочата з 2008 р.
Викладачі кафедри також забезпечують викладання психологічних дисциплін на гуманітарних факультетах університету.
Наукові пошуки викладачів групуються навколо кафедральної теми: «Психологічні аспекти світоглядних та поведінкових стратегій особистості в сучасних соціокультурних умовах» («Psychological aspects of the personality’s outlook-forming and behavioral strategies in modern social and cultural conditions»), результати якої відображені в наукових публікаціях різних типів та захищених кандидатських дисертаціях.
Наукові здобутки кафедри налічують 30 навчальних посібників та методичних розробок, підручники з грифом МОНУ.
Протягом 2009-2015 рр. викладачі кафедри брали активну участь у міжнародних проектах. Зокрема, асистент кафедри Чернописький О. М. був учасником бінаціонального німецько-українського тренінгового семінару «Соціальна робота з ВІЛ інфікованими та ін’єкційно залежними».
Доцент кафедри Поснова Т. П. взяла участь у міжнародному науково-дослідницькому проекті дослідження цінностей та політичних установок особистості під керівництвом Shalom H. Schwartz, The Hebrew University of Jerusalem (2009) та ХХ-му Конгресі Міжнародної асоціації кросс-культурної психології (ІАССР) «Культурні зміни – зустрічаємо виклик» (2010, м. Мельбурн, Австралія).
У 2012 році асистенти кафедри Корнівська М. та Голодрижук А. прийняли участь у реалізації проекту «Університетський Центр Кар’єри як форма професійної активності жінок і чоловіків напередодні їх входження на ринок праці» («Uniwersyteckie Centrum Kariery jako forma aktywizacji zawodowej kobiet i mężczyzn w przeddzień ich wejścia na rynek pracy»). Проект був співфінансований Міністерством Закордонних Справ Республіки Польщі в рамках програми «Польська допомога для розвитку, 2012». (http://www.uck.chnu.edu.ua/).
Асистент кафедри практичної психології, кандидат психологічних наук, Чорней М.П. брала участь у закордонних міжнародних конференціях:
4th World Conference on Psychology, Counselling and Guidance (травень 2013 р., м.Стамбул, Туреччина), 5th World Conference on Psychology, Counselling and Guidance (травень 2014 р., м. Дубровнік, Хорватія); 2nd Global Conference on Psychology Researches (листопад 2014 р., м. Барселона, Хорватія).
Кафедра виступила організатором міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій: «Трансформація особистості в умовах соціально-політичних та економічних змін» (2007), «Соціалізація особистості і суспільні трансформації: механізми взаємовпливу та вияви» (2009), «Трансформація сім’ї у сучасному світі» (2010).
При кафедрі постійно працюють різноманітні тренінгові групи студентів. Кожного року найкращі студенти спеціальності беруть активну участь у всеукраїнських конкурсах та олімпіадах з психології.
У 2009 р. студентка Ігнатьєва А. стала стипендіаткою Третього конкурсного добору Стипендіальної програми «Завтра. UA», зайнявши 34 місце з роботою «Системний аналіз відображення у свідомості студенток-психологів рольових позицій та стереотипів (психосемантика відображення позицій «відьма» та «стерво») – науковий керівник Пасніченко В.В.
У 2010-2012 рр. студенти кафедри Мак О., Крамарюк Т. під керівництвом асистента кафедри Пасніченко В. В. взяли участь у міжнародному молодіжному науковому форумі (МГУ ім. Ломоносова, м. Москва). Студентка Мак О. 2011 р. нагороджена дипломом ІІІ ступеня за перемогу у конкурсі студентських наукових робіт у галузі «Педагогічна та вікова психологія». Студентка Крамарюк Т. у 2012 р. нагороджена дипломом ІІІ ступеня, а 2013 р. дипломом ІІ ступеня за перемогу у конкурсі студентських наукових робіт у галузі «Педагогічна та вікова психологія».
Програмою практичної підготовки фахівців напряму передбачено такі види практики:
- Навчально-ознайомлювальна;
- Психодіагностична;
- Консультативна;
- Психотерапевтична.
Студенти академічних груп постійно беруть участь у благодійних акціях. Так, у 2012 році під керівництвом доцента кафедри Сімак А.А. організовано благодійну акцію «Маршрут милосердя», під час якої студенти з благодійною допомогою побували у Хотинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №1, Хотинській спеціальній школі-інтернаті №2, Чернівецькій загальноосвітній школі-інтернаті №4, Чернівецькій загальноосвітній школі-інтернаті для дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківської опіки, Чернівецькому обласному дитячому протитуберкульозному санаторії «Садгора», Магальському дитячому будинкові-інтернаті для розумово відсталих, Оршівському дитячому будинку, Селятинській загальноосвітній школі-інтернаті і дитячому притулку ССД ЧОДА.
При кафедрі впроваджено проект «Телефон довіри для всіх» Всеукраїнської мережі служб «Телефони довіри для всіх». Проект Благочинної організації «Лінія допомоги», який здійснюється за підтримки Спільноти психологів, що практикують Гештальт-підхід.
Співробітники кафедри у співпраці з медико-психологічним центром БДМУ активно займаються волонтерською та консультативною роботою з метою допомоги постраждалим внаслідок АТО, вимушеним переселенцям, людям, що отримали психологічні травми в результаті військових дій.
На базі кафедри організовуються підготовчі заняття для бажаючих працювати у волонтерській службі спеціалістів-психологів.
Кафедра підтримує наукові зв’язки з провідними вищими навчальними та академічними закладами України: з кафедрою соціальної психології Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, лабораторією організаційної психології, а також лабораторією загальної та етнічної психології Інституту психології АПН України ім. Г. С. Костюка, лабораторією соціальної психології особистості Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України, кафедрою психології Київського університету КРОК та ін.
У травні 2012 року відбувся перший випуск фахівців з напрямку підготовки «Практична психологія». Дипломи освітньо-кваліфікаційного рівня «БАКАЛАВР» отримали 31 студент.
В червні 2013 року відбувся перший випуск спеціалістів та магістрів з напрямку підготовки «Практична психологія».